Skandynawowie nie wyobrażają sobie życia bez korzystania z sauny. Głęboko wierzą, że sauna to najodpowiedniejsza forma odpoczynku… Oczywiście wizyta w saunie niesie za sobą mnóstwo pozytywnych rezultatów dla naszego ciała. Jednak nie dla każdego.

Dobre strony korzystania z sauny
Po pierwsze polepsza się stan naszej skóry. Jest ona bezsprzecznie bardziej ukrwiona. Szybciej pozbywa się toksyn. Staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna, poprawia się jej koloryt. Nasze mięśnie są rozluźnione. Z tego powodu na odwiedziny w saunie powinni rozważyć ludzie, którzy są bardzo aktywne fizycznie bądź żyją w wielkim stresie. Dzięki saunie nasza krew lepiej krąży, a nasz organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu szybciej się odbudowuje. Ponadto polepsza się nasza odporność, jesteśmy bardziej odporni na nagłe różnice temperatur.

Korzystanie z sauny wspomaga terapię następujących dolegliwości:
– łagodne stany reumatyczne,
– trądzik,
– długie zapalenia dróg rodnych,
– zwyrodnienia stawów,
– stany pourazowe narządów ruchu.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny
Osoby z następującymi schorzeniami:
– choroby układu krwi,
– padaczkę i stany psychotyczne,
– schorzenia nowotworowe,
– choroby przewlekłe, w tym anemia,
– stany gorączkowe,
– zaburzenia wydzielania wewnętrznego, takie jak nadczynność gruczołu tarczowego, obrzęk śluzowaty i niedomogi kory nadnerczy,
– choroby skóry, w których występuje owrzodzenie skóry.

Ciąża również jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny, zwłaszcza jeśli kobieta ciężarna choruje na zatrucie ciążowe bądź anemię.
Jeśli cierpimy na którąś z tych dolegliwości przed udaniem się do sauny musimy skonsultować się ze specjalistą.