Żyjemy w biegu, wciąż gdzieś pędzimy. Nie mamy czasu na to, żeby spokojnie zjeść zdrowy posiłek, wyspać się, aby zregenerować siły, cały czas jesteśmy w stresie. Niestety nasz obecny tryb życia pozostawia wiele do życzenia. Kobieta, matka, żona – to od niej zależy to, w jaki sposób odżywia się rodzina. Od wieków to właśnie kobieta strzegła domowego ogniska, przyrządzała jedzenie, karmiła dzieci. Nic się w tej kwestii nie zmieniło, choć zmienił się świat, w którym żyjemy. Dziś także to od kobiety zależy czy rodzina odżywia się prawidłowo, czy spożywane posiłki są bogate w witaminy i minerały, błonnik, czy są dobrze zbilansowane. Dieta to podstawa zdrowia, dobrego samopoczucia, dobrej kondycji, ograniczenia ryzyka wystąpienia wielu groźnych chorób.

Od naszej codziennej diety zależy również to czy nasz organizm będzie miał odporność na odpowiednim poziomie, by w razie infekcji poradzić sobie z groźnymi bakteriami czy wirusami. Na szczęście coraz większą świadomość mamy tego, że to, co jemy przekłada się na nasze zdrowie. W prasie, w internecie, w telewizji bardzo często pojawiają się informacje na temat zdrowego żywienia. Obecnie można również zauważyć tendencję do spożywania większej ilości owoców i warzyw kosztem produktów przetworzonych odzwierzęcych. Ile ludzi, tyle różnych teorii na temat tego czy nabiał, mięso, jaja, ryby czy owoce morza są nam niezbędne i czy należy je jeść. Wiadomo, że w produktach odzwierzęcych jest całe mnóstwo niezbędnych nam witamin, ale też wiemy, że mięso czy nabiał dostępne w sklepach są pełne chemii, antybiotyków, hormonów.

Jeszcze kilkanaście lat temu tego nie wiedzieliśmy, ale też wówczas większość z nas nie miała tak łatwego dostępu do tych produktów. W dzisiejszych czasach idziemy do sklepu i możemy kupić dosłownie wszystko. Kiedyś mięso kupowaliśmy bezpośrednio od rolnika czy hodowcy i wiedzieliśmy, co jemy. Być może właśnie z tego powodu tak wiele osób deklaruje swoją niechęć do jedzenia mięsa i nabiału. Świeże warzywa i owoce są pełne witamin i minerałów, jednak nie dostarczą one wszystkiego, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Można oczywiście suplementować witaminy, ale to też nie jest takie proste i oczywiste. Nigdy bowiem nie wiadomo, ile faktycznie witamin z tego suplementu nasz organizm wchłonie, a ile po prostu wydali.

Wówczas mogą pojawić się groźne dla zdrowia niedobory. Dlatego wybierając swoją codzienną dietę należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie produkty spożywamy i w jakiej ilości. Na szczęście w internecie można znaleźć różnego rodzaju programy i aplikacje, które umożliwiają zbilansowanie swojej codziennej diety. Dzięki nim można również sprawdzić orientacyjnie, ile witamin i minerałów ważnych dla naszego zdrowia dostarczyliśmy naszemu organizmowi spożywając konkretny produkt lub posiłek. Bez względu na to czy wybierzemy dietę tradycyjną czy którąkolwiek inną, należy pamiętać o tym, by była ona zróżnicowana. To nam gwarantuje dostarczenie wszystkiego, czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.