W dzisiejszych czasach, gdzie z każdym dniem rośnie świadomość swojego ciała, świadomość swojego zdrowia i wszelkich czynników nam szkodzących, odchudzanie i trening są coraz częściej wybieraną odskocznią od dnia codziennego. Siłownia dla niektórych staje się drugim domem, trening pasją, a zdrowe jedzenie stylem życia.

Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko, o ile nie zamienia się to w chorą walkę o idealne ciało, które i tak nigdy nie usatysfakcjonuje posiadacza.

Bardzo często obserwuje się osoby, które zaczynają swoją przygodę z odchudzaniem. Rozpoczynając dietę i trening, możemy być zachwyceni początkowymi rezultatami, ponieważ jak wiadomo – im więcej mamy do zrzucenia – tym w szybszym tempie zrzucamy te nadprogramowe kilogramy, uciekają nam też centymetry w obwodach.

Tak naprawdę trening jest wskazany każdemu, w każdej grupie wiekowej, w każdej chorobie, w każdym stanie (nawet kobiety w ciąży powinny ćwiczyć, dzięki temu lepiej uda im się przejść okres porodu, połogu, wzmocnią również kręgosłup).

Ćwicząc, poprawia się krążenie krwi w całym organizmie, dotleniamy się, poprawiamy swoją postawę. Można przed rozpoczęciem ćwiczeń zrobić sobie badania krwi, a później po kilku miesiącach powtórzyć te badania i zobaczyć jak poprawiają się wyniki krwi.

Siłownia jest miejscem, w którym możemy poznać wielu przesympatycznych i pomocnych ludzi. Nie trzeba się niczego wstydzić ani martwić, że ktoś będzie się na nas krzywo patrzył, a wręcz przeciwnie.

Można zapisać się na zajęcia fitness albo pływanie dla grup, gdzie np. puszczana jest energiczna muzyka, trener stoi przodem do nas i pokazuje nam co robić.

Jeśli wolisz spokojniejszy trening – pilates jest stworzony dla Ciebie. Pilates są to zajęcia rozciągające i wzmacniające mięśnie całego ciała. Joga pomoże Ci się zrelaksować.

Jeśli jesteś otyły i trudno Ci robić cokolwiek – skup się na początku przede wszystkim na zdrowej diecie, zbilansowanych posiłkach i spaceruj. Wychodź na dłuższe spacery. Na początku mogą to być krótsze odcinki, ale im dłużej będziesz próbował, tym dalej będziesz mógł pójść.

Zdrowie jest najważniejsze. Nie zastąpią go żadne pieniądze, żadni przyjaciele ani kariera. Bez zdrowia nie możemy się cieszyć w pełni życiem i zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwa i prawdziwego, realnego wsparcia. Nigdy nie jest za późno, aby zmienić coś w swoim życiu, aby zająć się sobą.

Pamiętaj – nie zawsze musi Ci się chcieć! Nie zastanawiaj się czy chcesz, na początek zrób sobie zdjęcia „przed” w różnych pozycjach i ubraniach. Zmierz obwody swojego ciała i się zważ. Kiedy motywacja po miesiącu – dwóch będzie spadała – porównaj do siebie swoje wyniki oraz zdjęcia. Sam zobaczysz, że będzie warto.

Jeśli załamałeś się ostatnio i nie chcesz już ćwiczyć – pamiętaj! Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą. Przypomnij sobie dlaczego i dla kogo to robisz. Nie musisz wyglądać jak idealni modele. Rób to tylko dla siebie, dla swoje zdrowia i samopoczucia. Zobaczysz wtedy, że możesz znacznie więcej niż Ci się wydawało. Podziękujesz sobie sam za wytrwałość za jakiś czas.