Nadwaga została już nazwana jedną z najczęściej pojawiających się chorób XXI wieku. Zły tryb życia, niepodejmowanie aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta oraz stres mogą w negatywny sposób oddziaływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie.
Jednym z kryteriów dotyczących zdrowego organizmu jest waga ciała – powinna oscylować w granicach normy – innymi słowy: nie być ani zbytnio wysoka, ani zbyt niska. Dla każdego człowieka wartość prawidłowej wagi będzie różna, zależna od płci, wieku oraz wzrostu.
Do wyznaczenia granic prawidłowej wagi wykorzystuje się wskaźnik BMI (Body Mass Index). Wartość Body Mass Index wynosząca poniżej 18, 5 wskazuje na niedowagę, do 25 na wagę prawidłową, wartość pomiędzy 25 a 30 to nadwaga, natomiast powyżej 30 punktów wskazuje na otyłość, będącą wskazaniem do leczenia.
W jaki sposób wyliczyć BMI? Najmniej skomplikowany wzór zakłada podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach (nie w centymetrach). W internecie można wyszukać kalkulatory, które nie tylko obliczą ten wskaźnik za nas, ale także uwzględnią takie zmienne jak: wiek lub płeć osoby, której dotyczy oznaczenie.
Wskaźnik Body Mass Index w większości przypadków jest wiarygodną metodą określenia, czy nasza waga oscyluje w granicach dopuszczalnych norm. Nie znajdzie on jednak zastosowania w przypadku ludzi intensywnie uprawiających sporty – dla umięśnionego sportowca wskaźnik może oznaczać otyłość, podczas gdy faktyczna zawartość tkanki tłuszczowej w ciele nie wynosi więcej niż kilka procent.