Przed zapoczątkowaniem obojętnie jakiej diety odchudzającej konieczne jest przeanalizowanie, czy w ogóle dieta jest nam zalecana. W wielu bowiem przypadkach nadwaga bywa nierzeczywista, co jest charakterystyczne zwykle dla nastolatek wzorujących się na gwiazdach popkultury. Wizerunek nachalnie lansowany przez telewizję, często nijak ma się do rzeczywistości.
Dlatego, żeby właściwie zbadać swoją wagę najlepiej oblicz BMI, czyli indeks będący chyba najlepszym punktem odniesienia.
Oczywiście można znaleźć metody bardziej wnikliwe i bardziej merytoryczne, jak na przykład procentowy pomiar tkanki tłuszczowej, wody i mięśni w organizmie, jednak sposób wyżej wymieniony wymaga już użycia wyspecjalizowanych urządzeń, które nie są dostępne w każdym domu.
Pomiar BMI polega na podzieleniu wagi ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat miary wzrostu w metrach. Jeśli nie chce nam się wyliczać, to bez problemu możemy wyszperać przydatne kalkulatory w internecie, które oprócz obliczeń posiadają też skalę porównawczą, dzięki której mamy sposobność sprawdzić nasz stan.
Przyjmuje się, że BMI powyżej 25 to początek otyłości, natomiast wskaźnik poniżej 16 oznacza niedowagę.