Całkiem sporo osób lubi przekąski różnego rodzaju. Zaspokajają one uczucie głodu i można je spożyć w zasadzie wszędzie. W marketach nie brak chrupek, wafelków czy paluszków. Czy istnieje dla nich jakaś zdrowa alternatywa?
Polacy bardzo lubią przekąski, sięga po nie aż 91% osób. Sporą popularnością cieszą się produkty na bazie czekolady. Dodatkowo często kupowane są chipsy, orzeszki czy sezamowe paluszki. Coraz pokaźniejsza liczba osób sięga także po lepsze desery. Prawie 45% Polaków pragnie bowiem przemienić swój tryb funkcjonowania na zdrowszy. Szukają oni jedzenia o zmniejszonej ilości sodu oraz tłuszczów. Na przeciw potrzebom tym wychodzą coraz częściej także właściciele firm spożywczych.
Słodycze najkorzystniej zastąpić jest owocami lub jogurtem. Można wykorzystać również batoniki musli z owocami, musy owocowe czy czekolady słodzone stewią. Preferowane są również bakalie. Zapewniają one energię, są korzystne dla zdrowia i z dużą precyzją zaspokajają ochotę na coś słodkiego. Również i w całej Europie coraz większą popularnością mogą pochwalić się przekąski z formie owoców czy serów. A już zupełnym hitem są sosy i dipy, czyli pasty do smarowania – hummus, salsa, tzatziki czy guacamole. Ciągle najgorzej odżywiają się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. W USA niezmiennie od paru lat pierwsze miejsce zajmują fast foody i słone przekąski różnego rodzaju.
Kupujący na całym świecie zwracają z każdym rokiem większą uwagę na to, co ląduje na ich talerzach. Opierają dania na bazie produktów nie tylko które lubią, ale i zdrowych. Prawie 30% osób ceni sobie produkty bez dodatku cukru czy soli. Powinny w zamian za to zawierać błonnik, biała a także pełne ziarno. Za tymi zmianami muszą iść co jasne konsumenci. Ich produkty powinny bowiem wpisywać się w rosnącą tendencję na zdrowy tryb życia.