W przypadku gdy mamy już dość swojego ciała i chcemy coś w nim poprawić, powinniśmy oczywiście przejść na jakąś dietę. Nie myślmy jednak, iż tygodniowa dieta przyniesie nam niesamowite efekty. Musimy diametralnie zmienić swój styl odżywiania się, jeżeli chcemy długoterminowo pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jak zatem to zrobić?
Na samym początku trzeba wyliczyć sobie, jakie jest nasze codzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Tutaj znaczenie ma zarówno nasza waga, wiek i wzrost, jak i codzienna aktywność fizyczna. Dopiero gdy wyliczymy sobie takie zapotrzebowanie, będziemy wiedzieć, ile kalorii możemy spożyć codziennie. W dalszej kolejności ustalmy sobie jadłospisy na każdy dzień tygodnia. W tym pomocna będzie nam dietetyczna książka kucharska. To z niej możemy wziąć ciekawe potrawy, które włączymy do jadłospisu. Przygotujmy więc sobie taką listę dań na każdy dzień tygodnia. Postarajmy się jej trzymać przez przynajmniej jeden miesiąc. Po tym czasie sami wyrobimy sobie pewne nawyki i będziemy już wiedzieć, co możemy spożyć, aby nie przytyć. Wówczas dieta stanie się już banalnie prosta.
Nie można jednak przy tym wszystkim zapominać o tym, że jesteśmy tylko ludźmi. Jeżeli więc czasami zdarzy nam się podjeść coś kalorycznego, nie przejmujmy się tym, tylko wróćmy do wyznaczonej „diety”.