Dieta, czyli sposób naszego odżywiania niezwykle często pozostawia wiele do życzenia. Zabiegane życie zazwyczaj nie pozwala na konsumowanie systematycznych i pełnowartościowych posiłków tak więc nasza dieta nie jest zbliżona do tej zdrowej.
Wielu z nas tak naprawdę nie wie co kryje się pod hasłem zdrowa dieta. Czasami błędnie identyfikujemy ją z procesem odchudzania, to znaczy dietą redukującą masę ciała, a przecież dieta jest czymś co towarzyszy nam każdego dnia w naszym życiu.
Zdrowa dieta, to dieta zbilansowana. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak dostarczanie naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, mineralnych oraz innych we właściwych ilościach i proporcjach. właściwe odżywianie to także regularność spożywania jedzenia oraz odpowiednie dostarczanie organizmowi wody.
Zdrowa dieta, czyli dieta która umożliwia utrzymanie właściwej masy ciała, pozwalająca na uniknięcie pojawienia się chorób metabolicznych a także chorób układu krwionośnego.
Jeśli chcemy pozostać w zdrowiu i przez długie lata delektować się kształtną budową ciała powinniśmy niewątpliwie wystrzegać się zbyt dużej ilości soli oraz cukrów w codziennej diecie. Bardzo duże ilości soli znajdują się w przysmakach takich jak chipsy, posiłki typu fast food. Produkty bogate w węglowodany to przede wszystkim słodycze oraz słodkie napoje. Z tego powoduteż tych produktów należy unikać.
W codziennej diecie z pewnością powinniśmy pamiętać o błonniku. Błonnik w diecie pełni bardzo ważną rolę, a mianowicie pełni on funkcję „miotełki”, która oczyszcza nasz przewód pokarmowy z zalegających resztek pokarmowych. Tym samym przyśpiesza przemianę materii. Takie działanie błonnika możliwe jest jedynie w towarzystwie płynów (szczególnie wody).