Niektórzy mówią, że aby o siebie dbać, należy mieć mnóstwo pieniędzy. Zrzucają winę na swoje ubóstwo, zamiast wykorzystać to wszystko, co posiadają i w taki sposób zatroszczyć się o własny organizm i ciało. Każdy może to zrobić. Każdy może mieć chociażby piękne dłonie, które staną się jego dostrzegalną wizytówką, pozwalając mu poczuć się znacznie lepiej niż wcześniej. Opisane niżej metody kierowane są głównie do kobiet. To właśnie im zależy najbardziej na tym, by mieć piękne i oczywiście zdrowe paznokcie.

Podstawą pielęgnacji każdej partii ciała jest systematyczność. Nie da się osiągnąć żadnych dobrych efektów, jeżeli zabiegi kosmetyczne wykonuje się raz na dwa tygodnie, po czym totalnie zapomina się o nich na długi czas i powraca dopiero po upływie długich miesięcy. Należy zatem ustalić swój plan działania i się go trzymać. Całe szczęście manicure jest akurat takim zabiegiem, który wystarczy wykonywać raz na kilka tygodni, aby utrzymywać jego dobre efekty. Częściej nawet nie powinno się go robić. Podczas zabiegu paznokcie są poddawane działaniu różnorodnych środków, które chcąc nie chcą mogą je wysuszać i osłabiać, a także powodować ich przedwczesne rozdwajanie się, rozwarstwianie, łamanie, a nawet wypadanie. Jeżeli płytkę paznokciową charakteryzuje szybki czas wzrastania, manicure można wykonywać dwa razy w przeciągu miesiąca. Jeśli natomiast paznokcie rosną wolniej, wystarczy powtórzyć zabieg raz w miesiącu. Taka ilość naprawdę wystarcza. Wiedzą o tym wszystkie kosmetyczki i kobiety, które regularnie o siebie dbają.

Piękne paznokcie niekoniecznie muszą być paznokciami pomalowanymi. Najważniejsze jest bowiem ich… zdrowie. A często zdarza się, że zadbana kobieta ma w teorii perfekcyjny manicure (odsunięte skrupulatnie skórki i przecudnie pomalowaną płytkę), a w rzeczywistości, gdyby tak zmyć całą warstwę lakieru, jej oczom ukazałaby się pożółkła i nieestetyczna warstwa pękającego paznokcia. O wszystko należy zadbać najpierw od wewnątrz. Jeżeli płytki są kruche, łamliwe lub przebarwione, należy zrezygnować całkowicie z ich malowania na okres kilku tygodni. W tym czasie trzeba natomiast zająć się ich leczeniem i albo przeprowadzić je samodzielnie, albo zrobić to przy pomocy profesjonalnego lekarza. Dopiero gdy płytki zostaną zaleczone, można będzie przejść spokojnie do zabiegów typowo pielęgnacyjnych. Powinny one polegać na regularnym piłowaniu płytki, skracaniu jej oraz delikatnym odsuwaniu otaczających ją skórek. Wykonanie tych wszystkich zabiegów nikomu nie powinno wiele czasu. Całym manicure trwa maksymalnie dwie godziny, a te 120 minut każda kobieta powinna móc dla siebie wygospodarować.

A gdy już przedstawicielka płci pięknej zadba odpowiednio o swoje dłonie, będzie mogła pójść o krok dalej i rozszerzyć swoją domową pielęgnację o kolejne zabiegi. Świetnie sprawdza się chociażby henna brwi, do której wykonana nie potrzeba żadnych specjalistycznych sprzętów. Wystarczy zainteresować się tym tematem na poważnie i zająć się samą sobą. Każda kobieta powinna tak zadziałać.