Odchudzanie, dieta oraz fitness to pojęcia, które łączą się ze sobą i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Wiedzą o tym wszyscy, którzy chcą cieszyć się dobrym zdrowiem i nienaganną sylwetką. Coraz więcej osób przywiązuje wagę do tego, co należy jeść, a jakich produktów unikać. I bardzo dobrze, bo w końcu zdrowie to wartość najcenniejsza w naszym życiu i powinniśmy o nie dbać. Już Jan z Czarnolasu przed wiekami przekonywał sobie współczesnych, że „nic nad zdrowie nie masz cennego”, a od tego czasu nic, a nic w tej materii się przecież nie zmieniło.

Odchudzanie, wbrew pozorom, to wcale niełatwa sprawa. Przekonali się o tym ci wszyscy, którzy próbowali zrzucić zbędne kilogramy. Problem polega na tym, żeby nie tylko schudnąć, ale żeby później nie wrócić do poprzedniej wagi, a co gorsze, jeszcze ją zwiększyć. Efekt jojo bowiem jest bardzo często spotykany u osób, które się odchudzały, niestety. To odpowiednia dieta warunkuje odpowiednią wagę. Prawdą jest, że jeśli człowiek nie je za dużo, czy je mniej, utrzymuje stosowną wagę. Nadmiar bowiem jest szkodliwy zawsze. Tutaj nie działa słynne powiedzenie, że „od przybytku głowa nie boli”.

A skoro już o odchudzaniu mowa, to warto wspomnieć o jednej jeszcze niezwykle ważnej rzeczy. Mianowicie, nie możemy od tak, z dnia na dzień zacząć się odchudzać i np. prawie nic nie jeść. Takie działanie byłoby wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia, a nawet życia. Prawdę mówiąc, każde odchudzanie powinno być prowadzone pod kontrolą fachowca, czyli lekarza lub dietetyka. W przeciwnym razie, można sobie napytać biedy. Profesjonalista ustawi nam odpowiednią dietę i wówczas będzie można dopiero przystąpić do akcji: odchudzanie. No cóż, nikt nie mówił, że będzie łatwo. Najłatwiej byłoby nie przytyć, ale nie zawsze tak się da. Bezkarne jedzenie słodyczy czy fast foodów musi po jakimś czasie dać o sobie znać. Nawet jeśli na początku wydaje się człowiekowi, że jego metabolizm działa bez zarzutów. To tylko pozory i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Znawcy przedmiotu twierdzą, że wraz z upływem lat człowiek powinien wykluczać ze swojej diety kolejne składniki, bo te niekorzystnie wpływają na wagę. A precyzyjniej mówiąc, powodują, że tyjemy. No tak, teoria to jedno, a praktyka to drugie. Żeby to wszystko było takie proste…

Ale trzeba też wyraźnie podkreślić, że stosowanie odpowiedniej diety sprzyja utrzymaniu wagi, ale do tego trzeba jeszcze dołączyć aktywność fizyczną Fitness, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking, bieganie to tylko kilka propozycji, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie. Nie ma praktycznie znaczenia, w jaki sposób będziemy się ruszać, istotne bowiem jest to, żeby w ogóle to robić i do tego jeszcze systematycznie. Warto wyrobić sobie taki nawyk, bo tylko sobie pomożemy. Nie bez przyczyny zwykło się mawiać, że ruch to zdrowie”. Każda aktywność fizyczna poprawia naszą sprawność fizyczną, ale także pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Soma i psyche to przecież tak naprawdę jedność i warto o tym pamiętać.