Możemy zaakcentować trochę składowych, na które musimy położyć nacisk przy utwierdzaniu się w przekonaniu, że nasz organizm wciąż znajduje się w dobrym zdrowiu. Poza częstymi badaniami kontrolnymi oraz analizą samopoczucia na co dzień, mamy obowiązek zwrócić uwagę na ocenianie wagi ciała. Powinna ona mieścić się w ramach normy – niedobór kilogramów oznacza niedowagę, która może prowadzić do znaczącego upośledzenia układu odpornościowego. Z kolei zbyteczne kilogramy oznaczają nadwagę lub otyłość – a ta ostatnia jest niezwykle poważnym zagrożeniem dla organizmu człowieka. Prowadzi do ciężkich chorób skojarzonych m. in. z niewydolnością krążeniową.
Chcesz zanalizować, czy Twoja waga jest właściwa? Przelicz BMI we własnym zakresie lub przy pomocy kalkulatora tego współczynnika. Takie kalkulatory odnajdziesz bez problemu online. Współczynnik BMI (Body Mass Index) podlicza się, na podstawie wzrostu oraz wagi konkretnego człowieka.
Ma dość szeroką zawartość norm dla każdego ze stanów (niedowaga, waga prawidłowa, otyłość, nadwaga), nie jest więc
wyjątkowo akuratny.
Pozwoli jednak plus minus określić, jak wygląda nasza rzeczywistość i podjąć prawdopodobną decyzję o zmianie sposobu odżywiania.