Cellulit to bolączka milionów kobiet. Nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, natomiast stanowi dla wielu kobiet przyczynę zmartwienia ze względu na nieestetyczny przyjemny wygląd.

Przyczyny występowania cellulitu
Jednym z najczęściej spotykanych powodów formowania się cellulitu, który nazywany jest także skórką pomarańczową, jest mała aktywność fizyczna. Duża liczba kobiet, bo to ich przede wszystkim dotyczy cellulit, spędza długie dnie siedząc. Jest to łatwa droga do formowania się się skórki pomarańczowej. Najczęściej pojawia się wtedy cellulit na udach oraz biodrach, lecz również na ramionach, a nawet na pośladkach. Dlatego też, aby uniknąć pojawienia się skórki pomarańczowej powinno się regularnie ruszać. W przypadku wykonywania pracy, która wymaga od nas, aby przez większość czasu siedzieć przy biurku, dobrze jest wydzielić jakiś czas, po to, aby po pracy pobiegać, lub też popływać.
Przyczyn formowania się się cellulitu jest bardzo wiele. Właśnie dlatego, cellulit jest tak często występującym zjawiskiem. Wiele wskazuje na to, że skórkę pomarańczową może powodować nadwaga. Z jednej strony dlatego, że u osób z otyłością pojawia się więcej komórek tłuszczowych, a z drugiej strony, hamuje ona zdecydowanie cyrkulację krwi. Nie znaczy to w żadnym wypadku, że u osób szczupłych cellulit się nie pojawia.
Co więcej, dla cellulitu niezwykle ważne jest także jaką dietę stosujemy. Niezwykle ważne jest, żeby była ona bogata w błonnik. Produkty jakie powinno się spożywać walcząc z cellulitem, to przede wszystkim takie, w których jest niewiele węglowodanów oraz tłuszczy. Ponadto, jeśli chcielibyśmy uniknąć wystąpienia się skórki pomarańczowej, warto porzucić palenie papierosów.
Powodem wystąpienia się cellulitu może być jednocześnie nieprawidłowe krążenie. Może być ono spowodowane na przykład przez zaznaczoną już wcześniej nadwagę, natomiast nie tylko przez nią. Co interesujące, nieprawidłowe krążenie w dolnej partii ciała powodowane jest nierzadko przez płaskostopie. Stąd też wiadomo, że występuje związek pomiędzy płaskostopiem a cellulitem. Płaskostopie występuje zwykle już u kilkulatków, i to wtedy dobrze byłoby je korygować, aby uniknąć kłopotów z cellulitem w dorosłym życiu.
Ponadto, cellulit na udach, ramionach, czy jakiejkolwiek innej części ciała, może być efektem problemów związanych z hormonami. Najprawdopodobniej występuje on, gdy dochodzi w organizmie do sporych zmian poziomu estrogenów. Dlatego też, tak często skórka pomarańczowa występuje u kobiet czy to w okresie menopauzy, czy też wkrótce po urodzeniu dziecka. Jest to konsekwencją zmian hormonalnych które występują w tych obydwu sytuacjach. W momencie, kiedy żadne domowe metody nie przynoszą wyczekiwanych rezultatów, należy zwrócić się o poradę do specjalisty, ponieważ źródłem cellulitu jest wówczas prawdopodobnie niewłaściwie funkcjonujący układ hormonalny.